בכירים באינטל עונים על שאלות שרלוונטיות לכל מהנדסת, הנדסאית ואישה בהייטק

 שכר שיוויוני, חופשת לידה מוארכת וחזרה הדרגתית לעבודה הם רק חלק מההטבות שאינטל מעניקה לעובדות שלה. מדוע אינטל שואפת לצרף יותר נשים לשורותיה ומה יוצא לה מזה ?

 

 
רקפת גרנות, מנהלת משאבי אנוש באינטל

רקפת גרנות, מנהלת משאבי אנוש באינטל

פעם אחר פעם נבחרת אינטל לאחד ממקומות העבודה הנחשקים. היא עומדת בחזית הטכנולוגיה העולמית, וממש כאן בישראל נמצא אחד ממרכזי הייצור הגדולים ביותר שלה, בקריית גת. אך עם אילו אתגרים מתמודדות נשים בתעשיית הייטק ואיך זה לעבוד בחברת הטכנולוגיה הגדולה במשק? דניאל בן עטר, מנכ”ל מפעלי הייצור, ורקפת גרנות, מנהלת משאבי אנוש, חושפים קצת אור על מה שהופך את החברה לכל כך מיוחדת, כזאת שמובילה בתחומה, ובעיקר חברה שמקדמת מצוינות וסביבת עבודה שוויונית לנשים וגברים.

רקפת, יש מעט נשים ביחס לגברים בתפקידי ליבה טכנולוגיים בשוק ההייטק הישראלי, למה זה קורה לדעתך?

אני חושבת שהפער מתחיל בתחילת הדרך ובבחירת מסלול הלימודים. בחברה שלנו בנות פחות רואות את עצמן מתפתחות בעולם הטכנולוגי והולכות ללמוד תחומים אחרים, מה שמשפיע על המשך הקריירה שלהן”.

נראה לך שחברות צריכות לתת העדפה להעסקת נשים?

אני חושבת שחברות צריכות לקבל את המועמדים המתאימים והטובים ביותר לכל תפקיד. אם נקבל נשים רק בגלל שהן נשים אנחנו נעשה עוול לחברה ולנשים כאחד. עם זאת, החברות צריכות להגביר מאמץ בתהליך איתור המועמדים, על מנת להביא כמה שיותר נשים להתחיל את תהליך הגיוס. אנחנו יודעים שיש הרבה חסמים לנשים בתהליך חיפוש משרה, והמשימה שלנו היא לעזור לשחרר אותם ולאפשר להן הזדמנות שווה להתמודדות על התפקיד. לכן, אנחנו משתדלים להיות מאד הוגנים ושקופים בתיאורי התפקיד שלנו, על מנת שלא לחסום או להרתיע נשים מלהגיש אליהם מועמדות.

 
דניאל בן עטר, מנכ״ל מפעלי היצור באינטל

דניאל בן עטר, מנכ״ל מפעלי היצור באינטל

נשים בחזית הטכנולוגיה

דניאל, האם לדעתך קיים יתרון עסקי בשילוב וקידום נשים בתפקידים טכנולוגיים?

אני מאמין בשילוב של אנשים מרקעים ומגזרים שונים במקום העבודה. גם בפרויקט ספציפי אני חושב שהקבוצה צריכה להיות מורכבת, כדי שכל אחד יביא לשולחן את הפרספקטיבה שלו. כך גם בשילוב נשים בתפקידים טכנולוגיים, אני מאמין שזו הדרך להגיע למענה הוליסטי לכל אתגר עימו מתמודדים. כמו כן, שילוב וקידום נשים יוצר סביבת עבודה שיווניות מלאה בפתיחות. בסופו של דבר הרעיון הוא לא להעסיק  נשים, אלא נשים מהנדסות והנדסאיות מצוינות, הן מרוויחות הזדמנות לעבוד עם הטכנולוגיות המתקדמות ביותר, והחברה מרוויחה הון אנושי איכותי”.

רקפת, חוזרים אלייך. האם העובדות החדשות באינטל לוקחות חלק בפעילויות החדשניות של החברה?

“בוודאי. כל העובדים החדשים משתלבים במחלקות ובקבוצות שעובדות על הטכנולוגיה החדשנית של החברה. קיבלנו את הזכות לייצר כאן אצלנו בקריית גת את הטכנולוגיה המתקדמת ביותר של אינטל, וכולנו חלק מהפרויקט המדהים הזה. העובדות והעובדים החדשים שלנו נכנסים לעובי הקורה של הטכנולוגיה החדשה, מקבלים הכשרות ומתמודדים עם אתגרים טכנולוגיים שאין שני להם. זו בהחלט תקופה נפלאה ויוצאת דופן להשתלב באינטל ישראל”.

הרבה פעמים אנחנו שומעים את הביטוי ״דנ”א של חברה”, מה הדנ”א שלכם? 

הדנ”א של המפעל הוא מצוינות. כל דבר שאנו עושים מונע מהרצון להיות הכי טובים. בכל שנה העובדים במפעל מצליחים להגיע לעוד ועוד הישגים חלומיים, וזה בזכות עבודה קשה, מחויבות וכישרון. אנחנו מטפחים במרכז הייצור סביבת עבודה המבוססת על כבוד הדדי, אכפתיות, שיתופי פעולה ומצוינות, לצד ענווה ופתיחות להצפת בעיות. אנחנו רואים בשטח שיש לכך השפעה אמיתית על ההתנהלות במפעל”.

מהם התנאים הייחודים באינטל שמאפשרים לנשים להשתלב ולהתקדם בהצלחה?  

"הסביבה באינטל מאוד הוגנת. אנחנו מתגמלים ומקדמים לפי תרומה ותוצאות. רואים זאת בשוויון בשכר ובתשתיות שמאפשרות גמישות בעבודה לכלל העובדים. יש לנו הטבות רבות שמאפשרות להורים, גברים ונשים כאחד, להצליח לשלב את חיי העבודה וחיי המשפחה שלהם בצורה טובה, כמו גמישות בשעות והעובדה שאנחנו בוחנים את תפוקות העובדים, ולא את כמות השעות. בנוסף, אנחנו מציעים חופשת הורות מורחבת לאבות ואימהות ומאפשרים חזרה הדרגתית מחופשת לידה. זאת בנוסף לביטוח בריאות רחב לכל המשפחה, קייטנות לילדים, דוכני מצרכים לבית בימי חמישי וימי חופש לא מעטים שמאפשרים להורים להתמודד עם החופשים הרבים במערכת החינוך".

היום יותר מתמיד נראה שאינטל מגלמת מקום עבודה אידאלי לכל הנדסאית ומהנדסת. מערכת שמספקת שיוויון הזדמנויות, צמיחה ופיתוח לנשים וגברים כאחד, לצד ההזדמנות לעבוד עם טכנולוגיה חדשה ומתקדמת ביותר שמיושמת בימים אלו במרכזי הייצור.

Grow your network of opportunities